Ruch i rytm warsztaty dla nauczycieli, kilka zabaw na początek:)

wpis w: Porady | 1

Warsztaty dla nauczycieli, pt. Ruch i Rytm cieszą się ogromnym powodzeniem!

Od września w Warszawie rozpoczęliśmy serię szkoleń dla nauczycieli w ramach projektu stworzonego przez WCIES – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Szkolenia prowadzi Joanna Stanowska – założycielka Teatru JO ART SHOW, aktorka, reżyser, producent i pedagog ( czytaj więcej o Joanna Stanowska->tutaj).

Szkolenia przeznaczone są dla nauczycieli edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej i mają na celu wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela w zakresie rozwijania twórczego i logicznego myślenia, nauki nowych umiejętności, rozwoju osobistego i zawodowego.

Prowadząca warsztaty Joanna Stanowska, została poproszona o zamieszczenie kilku gier/ zabaw, których uczyła podczas swoich zajęć. Oczywiście nie będziemy zdradzać ich wiele:) Ale chcąc zaspokoić ciekawość osób, które nie uczestniczyły w szkoleniu, podajemy kilka przykładów takich zabaw.

W najbliższych dniach dodamy również filmik instruktażowy do wybranych zabaw rytmiczno – ruchowych:)

 

RUCH I RYTM” – Zadania dla każdego!

Jeśli potrafisz już odpowiedzieć na pytanie, co to jest rytm i potrafimy podać przykłady rytmu ( nie myląc go z bitem 🙂 ) to przystępujemy do dalszej pracy!

Zadanie 1.

Zamknij oczy. Spokojnie oddychaj i posłuchaj tego, co się dzieje w Tobie. Następnie posłuchaj dźwięków wokół siebie. Kiedy będziesz już wystarczająco skupiony zastanów się nad dźwiękami, które słyszysz i znajdź wśród nich przykłady RYTMU. 

Co to może być? Jeśli jeszcze nie wiesz, dostaniesz ode mnie małą podpowiedź – WSZYSTKO!

Na przykład: nasz oddech, bicie serca, śpiew ptaków, jadący pociąg, kapiąca woda w kranie, szum drzew, płacz dziecka, i tak dalej.

Teraz skupmy się na jednym z nich i spróbujmy usłyszeć jego rytm. Następnie powtórzmy go dźwiękami wydobywanymi przez nasz usta lub klaskaniem w dłonie. Niech to będzie sekwencja uderzeń, którą będziemy mogli parokrotnie powtórzyć. Dzięki tym zadaniom uczymy się uważności, koncentracji, nabywamy umiejętność słuchania i naśladowania a także postrzegania rzeczywistości w inny sposób, identyfikujemy się również z przestrzenią i własnym ciałem.

 

Zadanie 2

ZABAWA „BIRI – BIM – BAM” – Oto przykład muzyczno – rytmicznej wyliczanki, gdzie musimy zapamiętać, że:

BIM – to klaśnięcie w dłonie

BAM – to pstryknięcie palcami

BIRI – to uderzenie dłońmi o kolana

 

TEKST WYLICZANKI:

BIM BAM BIM BAM

BIRI BIRI BAM

BIRI BAM

BIRI BIRI BAM

BIM BAM

BIM BAM

BIRI BIRI BAM

BIRI BAM

BIRI BIRI BIM BAM

Do tego dochodzi melodia, ale o tym będzie w kolejnej naszej poradzie:)

ZADANIE 3

PIOSENKA + BIT

Każdy z nas zna mnóstwo piosenek, które śpiewał od przedszkola. Zabawy rytmiczne możemy wymyślać sami używając znanych sobie tekstów wierszyków lub piosenek.

  1. Pierwszym etapem jest  nauka tekstu krótkim, najlepiej rymowanej piosenki bądź wiersza

  2. Następnie wystukanie bitu piosenki ( NIE RYTMU)

  3. A teraz czas na ruch. Całość spróbujemy śpiewając bądź mówiąc wytupać – przypominamy – nie rytm ale BIT się liczy! Jeśli opanowaliśmy już nasz bit ( np. 16 uderzeń) idziemy do kolejnego zadania:

  4. Stajemy w kole, łapiemy się za ręce i śpiewając piosenkę/ mówiąc wierszyk i idziemy w prawą stronę tupiąc nasz bit. Następnie wszyscy krzyczymy HOP ( to ważny element wspólnej zabawy i moment kiedy można wyrównać tempo), odwracamy się w drugą stroną i robimy to samo w lewo.

  5. Kolejnym zadaniem jest zrobić to samo – czyli iść w prawo, potem w lewo, ale BEZ głośnego śpiewania/ mówienia. Robimy to tylko w myślach!

Tekst piosenki na którym bazuję:

Mam własne bajki w snach ( 4 kroki)

Przepięknych bajek kram ( 4 kroki)

Poduszkę mam czarodziejkę takiej samej życzę wam. (8 kroków)

 

Razem daje nam to 16 kroków! Po 16 krokach w prawo krzyczymy HOP, i śpiewając od nowa robimy 16 kroków w lewo. Następnie bez śpiewania robimy to samo.

Jest dalsza część tej zabawy – dla zdolnych Uczestników:)

Wcześniej należy odliczyć do 3 ( jeśli jest mało osób,  to do dwóch), dzięki temu nasi Uczestnicy otrzymali numerki 1,2, lub 3. Pierwsza cześć zabawy odbywa się tak jak opisano wyżej. Następnie dzielimy się tak, że : 1 tworzą 1 koło, wokół nich 2 i wokół nich osoby z nr 3. Jedno kółko rusza w prawo, drugie w lewo, trzecie w prawo. Utrudnieniem może być to, iż kolejne kółka nie ruszają od razy, ale z opóźnieniem, np. po 1 takcie.

OTO FILMIK, KTÓRY POKAŻE WAM, JAK MOŻE WYGLĄDAĆ TA ZABAWA:)

Kolejne propozycje zabaw, melodie do piosenek przedstawimy w następnej poradzie.

Jeśli podobają się Wam nasze propozycje lub macie jakieś uwagi – komentujcie:)

 

Jedna odpowiedz

  1. AREK
    | Odpowiedz

    supper warsztaty!!! tyle pomysłów na jednych zajęciach! GENIALNE!! POLECAM WARSZTATY Z PANIĄ ASIĄ STANOWSKĄ:)

Zostaw Komentarz